دانلو

یکشنبه 31 اردیبهشت 1396


دکتر دمینگ، نخستین آغازگر جدی و تدوین کننده روش های اجرایی مدیریت نوین جهان بر اساس مشارکت تمامی کارکنان و مدیریت ها (آنچه در ژاپن جریان دارد ) است که با مکتب مدیریت مشارکتی خود در جهان تولیدات صنعتی و خدماتی، تحولی شگرف پدید آورد. وی در سال 1928 دکترای خود را در رشته ریاضی فیزیک از دانشگاه ییل ( Yale) اخذ کرد و سپس مدت ده سال در وزارت کشاورزی آمریکا، به عنوان کارشناس ریاضی فیزیک کار کرد. در ضمن این مدت به مسائل آماری که از طرف آقای " شیدهارت" بعنوان روش  کنترل آماری فرایند تولید مطرح شده بود علاقمند گردید. با وجود کارهای بسیار شایسته ای که وی چه قبل از جنگ جهانی دوم و چه در زمان جنگ برای نجات صنایع از بحران ها انجام داد ولی به واسطه اوج موفقیت های اقتصادی در آمریکا، که بعلت شرایط بعد از  جنگ برای شرکتهای آمریکایی ایجاد شده بود، آقای دمینگ از طرف موسسات صنعتی آمریکا تحویل گرفته نشد زیرا آنها می گفتند: وضع ما آنقدر خوب است که نیازی به تغییر روش مدیریتی خود و اجرای روش آقای دمینگ نداریم. وی در تابستان سال 1950 از طرف اتحادیه علوم و مهندسی ژاپن به آن کشور دعوت شد و روش کنترل کیفیت آماری را به مهندسان، مدیران کارخانجات و کارشناسان تحقیقاتی آموزش داد و در همین مدت مدیران عالی رتبه 100 موسسه تولیدی بزرگ را با روش مزبور آشنا ساخت. او در سال 1951 مجددا" به ژاپن برگشت و با 400 نفر از مدیران سطح بالای ژاپن نشست هایی تشکیل داد و در توجیه آنها اقدام کرد. در همان سال اتحادیه علوم و مهندسی ژاپن بالاترین جایزه صنعتی را جهت موسساتی که اقداماتی برجسته در بهبود کیفیت انجام داده بودند اختصاص داد و نام آن را " جایزه دمینگ " گذاشت. در این زمان، انقلاب کیفیت ژاپن آغاز شده بود.

گر چه آقای دمینگ این کارها را در سال 1950 در ژاپن انجام داده بود، ولی اهمیت آن برای غرب تا 1980 روشن نشده بود. از همین زمان بود که سمینارهای 4 روزه آقای دمینگ در آمریکا شروع شد.

نظریات آقای دمینگ بر این اساس استوار است که: تنها کیفیت برتر باعث افزایش بهره وری است و این امر باعث می شود که سهم فروش در بازار افزایش یابد و به صورت دراز مدت، پایدار بماند و باعث بقاء و موفقیت موسسه شود، وی اصولی جدید جهت موفقیت مدیریت تدوین کرده است که بنام اصول 14 گانه مدیریت دمینگ شهرت یافته است. علاوه بر آن بیماریهای مشترک مدیریت را در سرتاسر جهان به 7 مورد دسته بندی کرده  و راه های علاج آن را نشان داده است.

نکات اساسی در نظریات وی را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

·         مشتری از ارکان اساسی خط تولید است.

·         تنها رضایت مشتری کافی نیست، برای حفظ مشتری و تداوم تسلط بر بازار بایستی فراتر از انتظار مشتری تولید کرد.

·         بهبود کیفیت موجب رشد مداوم و بهره وری روزافزون است.

اهم نظریات پروفسور دمینگ در کتابی تحت عنوان " خروج از بحران" فراهم آمده است که متاسفانه تا زمان تدوین این مقاله متن کامل کتاب در ایران منتشر نگردیده است. تاکنون حدود 2 فصل از کتاب طی 10 شماره در مجله گزارش درج شده است که طی آن به توضیح اصول 14 گانه مدیریت پرداخته شده و فصل سوم که به بیماریهای مدیریت اختصاص یافته تاکنون نشر نیافته است.

به منظور آشنایی بیشتر با نظریات دمینگ چکیده ای از نظریات وی را در اینجا نقل می کنیم:

کتاب خروج از بحران، تمام بحرانها را ناشی از قصور مدیریت ها و تنها راه رهایی را نوع انقلاب مدیریت می داند. انقلابی که مدیران در راستای آن اعتقاد پیدا کنند که داروی تمام دردهای واحدهای تولیدی و خدماتی "کیفیت" است. بهبود کیفیت، بطور خودکار موجب ازدیاد بهره وری میشود، قیمت تمام شده تقلیل می یابد، با کیفیت مطلوب و قیمت تمام شده مناسب می توان بازارها را فتح کرد و از بحران اقتصادی سربلند بیرون آمد. در سر آغاز کتاب آمده است: " ناتوانی مدیریت در برنامه ریزی برای آینده، باعث هدر رفتن نیروی انسانی، مواد و ماشین آلات شده است. این ضایعات باعث بالا رفتن قیمت تمام شده می شود که مصرف کننده باید آنرا بپردازد. اما مشتریان غالبا" آمادگی آن را ندارندکه بهای این ضایعات را برای همیشه بپردازند، نتیجه این کار کاملا" روشن است و آن از دست رفتن بازار است و طبعا" از دست دادن بازار نیز باعث افزایش بیکاری و بحران اقتصادی میشود.11

در ادامه آمده است: " امید داشتن به توسعه به وسیله سرمایه گذاری عظیم در ماشین آلات، امید واهی و عبثی است. آموزش گسترده روشهای آماری به کارگران تولیدی، و حتی ایجاد گروههای کنترل کیفیت، پاسخی برای این مساله نیست. تمام این اقدامات اثر خود را خواهند داشت. اما مشابه یک درمان موقتی و یک مسکن آنی خواهد بود که عمر بیمار را کمی طولانی تر کند. اما درمان اصلی مرض نخواهد  بود بلکه تنها دگرگونی سبک مدیریت موجود غربی و تغییر روابط دولت با صنایع است که می تواند از  سقوط صنایع غرب جلوگیری کند و شانس دوباره ای برای ارتقاء صنعت و رشد بهره وری غرب و مقلدان آنها که رو به افول است، بدهد ."

دمینگ معتقد است : " حقیقت این است که مدیریت نمی تواند تنها به وسیله تجربه اندوختن بیاموزد که چه کاری باید برای بهبود کیفیت و   بهره وری، و رقابت صحیح با رقبا انجام دهد. حتی گفتن این که همه دارند تمام تلاش خودشان را می کنند نیز، جواب کافی و درستی نیست. ابتدا بایستی مردم بدانند که چه باید بکنند. اکنون دست زدن به تغییرات اساسی مورد نیاز است و اولین قدم در راه دگرگونی، یادگیری چگونگی تغییر دادن است."

دمینگ با اشاره به کنفرانسهای زیادی که برای چگونگی اندازه گیری بهره وری تشکیل می شود به نقل از " ویلیام- ای. کاندی " می نویسد: " ارزیابی بهره وری ، مانند آمار تصادفات است که مشکلات را به شما می گوید، ولی راه چاره ای نشان نمی دهد. این کتاب تلاشی در جهت نشان دادن راهی برای ارتقاء کیفیت است، نه ارزیابی آن. "

از دیدگاه دمینگ: " بهبود کیفیت باعث می شود که ضایعات نیروی انسانی، و اوقات ماشینی تبدیل به کالا و سرویس قابل استفاده شود و نتیجه آن باعث یک واکنش یا نتیجه زنجیره ای می شود که در روند آن، قیمت تمام شده کاهش می یابد و شرایط رقابت بهتری به دست می آید که باعث  افراد شاغل می شود . حاصل ، ایجاد شغل بیشتر و باز هم میسر است. این واکنش زنجیره ای به صورت نوشته ای مقدس بر روی تابلوی تمام مدیران ژاپنی از سال 1950 به بعد در آمد:

بهبود کیفی - کاهش هزینه ها- افزایش بهره وری- تسخیر بازار- تداوم فعالیت- ایجاد اشتغال بیشتر، پروفسور دمینگ در پاسخ به این سئوال که آیا کشوری می تواند فقیر باشد؟ می گوید: " ژاپن در سال 1950 سرمایه منفی داشت. ژاپن در گذشته و چه در حال حاضر از نظر منابع طبیعی مانند نفت ذغال سنگ آهن، مس، منیزیم و حتی چوب فقیر است. علاوه بر این، محصولات ژاپنی در آن زمان به بنجلی معروف بود. قیمت محصولات ژاپنی ارزان ولی به سختی مناسب بود. ژاپن در آن زمان برای تامین غذا و ماشین آلات مورد نیاز خود بایستی کالا صادر می کرد. اما در این مبارزه، فقط می توانست از طریق کیفیت پیروزی به دست آورد و بس. ژاپن این کار را کرد و نشان داد که هیچ کشوری نمی تواند و نباید فقیر باشد. اگر در امر کیفیت قدم اصولی بردارد. تولید یک سیستم است. ارتقاء کیفیت شامل کلیه مراحل خط تولید، از ورود مواد به کارخانه تا تحویل کالا به مشتری و خدمات بعد از فروش است. www.zibaweb.com

 

اگر ژاپن را نمونه فرض کنیم، بنابراین هر کشوری هم که دارای نیروی انسانی کافی و مدیریت خوب باشد، می تواند محصولاتی بر اساس استعدادها و امکانات خود جهت عرضه به بازار، تولید کند. بنابراین هیچ کشوری نباید فقیر بماند. برای موفقیت و پیشرفت، هیچ ضرورت ندارد که منابع طبیعی به وفور وجود داشته باشد، زیرا:

سرمایه اصلی هر ملت، به مردم و مدیریت و دولت آن بستگی دارد، تا منابع طبیعی آن

نویسنده کتاب " خروج از بحران " ادامه می دهد: " در یکی از جلساتی که در یکی از شرکتها تشکیل شده بود، سئوال کردم که شما در باره بهبود کیفیت و ازدیاد بهره وری چه برنامه هایی دارید و چه کاری می خواهید بکنید؟ به من پاسخ دادند: " هر کس بیشترین تلاش خود را به کار می برد و بهترین اقدامات ممکن را انجام می دهد." اما به کار بردن جملات و عباراتی مثل " بهترین و بیشترین تلاش ها و اقدامات " نه درست است و نه کافی، البته بهترین تلاشها لازم و ضروری است. ولی بدبختانه بهترین تلاشها توسط افرادی که در رده های مختلف مسئولیت دارند اگر همراه با به کارگیری اصولی جهت رهبری نباشد، نه تنها مفید نخواهد بود بلکه زیانهای جبران ناپذیری نیز به وجود خواهد آورد. تصور کنید: اگر افراد بدون اینکه بدانند چه باید بکنند، بهترین تلاش خود را به کار ببرند چه فاجعه ای به بار خواهد آمد! سعی و تلاش بایستی مستمر باشد.

- فرض کنیم: 1 ) همه تک تک بدانند و 2 ) همه تک تک بهترین سعی خود را به کار برند. حاصل، پراکندگی معلومات و تلاش خواهد بود و نتیجه کار، از هدف مورد انتظار بسیار فاصله خواهد داشت. تنها کار گروهی، و رهبری یک تیم است که می تواند تلاش مفید و مستمر را، همراه یک سلسله معلومات و دانش های مفید و سازنده پدید آورد، و هیچ چیز دیگری نمیتواند جایگزین آن شود. "

وی می افزاید: " حمایت مدیران، و تعهداتشان برای تمام عمر جهت بهبود کیفیت و ارتقاء بهره وری به تنهایی کافی نیست، آنها بایستی درک کنند که برای چه چیزی تعهد می کنند. این تعهد قابل تفویض و واگذاری به دیگری نیست. حمایت خشک و خالی از افراد کافی نیست، بلکه عمل، شرط اساسی و اصولی است. "

کتاب " خروج از بحران " در مورد نقش انسان در افزایش بهره وری می نویسد: " این تصور و فرض غلطی است که با سختی گرفتن و نصب ماشین آلات و ابزار مدرن و کامپیوترهای پیشرفته می توان کیفیت و بهره وری را بهبود بخشید، بی آن که جایی به انسان داده باشد " خلاصه اصول 14گانه آقای دمینگ برای ایجاد تحول و دگرگونی در مدیریت، در کتاب " خروج از بحران" چنین بیان گردیده است:

1.      ایجاد یک عزم و اراده دائمی و مستمر در مدیریت، برای ارتقاء کیفیت در تولید کالاها یا خدمات با هدف این که توانمندی لازم را برای رقابت در بازار به دست آورد و تجارت شرکت و موسسه به قوت خود باقی و پایدار بماند و علاوه بر آن اشتغال جدید هم به وجود آورد.

2.      به کارگیری فلسفه جدید: ما در عصر جدید از دوران اقتصاد هستیم. مدیریت غربی برای مبارزه جدی بایستی از خواب بیدار شود، با مسئولیت خود آشنا شود و رهبری تغییرات و تحولات دائمی را بر عهده گیرد.

3.      باید از تکیه بر تحصیل کیفیت از طریق، بازرسی - یا کنترل و مچ گیری افراد- دست کشیده شود. به عبارت روشن تر باید حذف بازرسی در تولید انبوه، و جایگزین کردن ایجاد کیفیت در فرآیند تولید به جای بازرسی و مچ گیری، عملی گردد.

4.      باید به روش رایج در خرید، که در آن فقط " قیمت " ملاک انتخاب است، خاتمه داده شود و به جای آن، به تقلیل قیمت کل تمام شده توجه داشت. ضمنا" حرکت باید در جهتی باشد که هر یک از اقلام موارد مورد نیاز از یک فروشنده، خریداری شود نه آن که همه یا اکثر مواد، فقط از یک جا تهیه شود. البته روابط ما با فروشندگان و تامین کنندگان مواد، مورد نیازمان، بایستی مبتنی بر داد و ستد دراز مدت، بر پایه اعتماد و دلبستگی باشد، تا بتوانیم روی هدف تقلیل قیمت کل تمام شده کالاها یا خدمات خود، با اطمینان، حساب کنیم.

5.      روش تولید و یا ارائه خدمت را باید بطور دائم و پیوسته بهبود بخشید تا کیفیت ارتقاء یابد، بهره وری افزایش پیدا کند، و قیمت تمام شده بطور دائم کاهش داشته باشد و در هیچ مرحله ای توقف نکند.

6.      استقرار مداوم روش آموزش ضمن خدمت در موسسه، بدین ترتیب کارکنان شرکت هرگز در جا نمی زنند و بطور دائمی ، مجهز به اطلاعات روز و یا یافته های جدید می شوند.

7.      برقراری روش رهبری، هدف از نظارت و سرپرستی باید آن باشد که به افراد ( کارکنان ) ماشین آلات و ابزار کمک کند تا کار به صورت بهتری انجام شود. دیدگاههای مدیریت از نظر سرپرستی باید مورد اصلاح و تجدید نظر قرار گیرد و همچنین سرپرستی کارگران تولیدی باید دگرگون شود.

8.      هر گونه ترس و نگرانی و منجمله بیم اخراج و قطع همکاری را از سازمان خود دور کنید تا همه بتوانند با خیال آسوده بطور موثر برای سازمان کار کند.

9.      سدها و دیوارهای جدایی و نفاق را بین قسمتها فرو ریزید. افراد در پژوهش، طراحی، فروش و تولید بایستی به صورت یکپارچه و گروهی مانند یک تیم ورزشی، کار کنند تا موانع و مشکلاتی را که ممکن است در رابطه با تولید محصول و خدمات، یا چگونگی استفاده از آنها، وجود داشته باشد، پیش بینی و رفع کنند.

10.  از شعار دادن، موعظه کردن یا برقرار هدفهای کار، یا انتظار کار بدون نقص و یا تنظیم سطح بهره وری جدید، خودداری کنید. نصیحت و موعظه اثر معکوس دارد و باعث ایجاد روابط نامطلوب بین کارکنان با یکدیگر از یک طرف و کارکنان و مدیریت ها از طرف دیگر می شود. چون تقصیر بسیاری از دستاوردها، که دارای کیفیت بد و بهره وری م هستند، به گردن سیستم های موجود است و برای بهبود آنها کاری از کارکنان ساخته نیست و اساسا" خارج از اختیارات و مسئولیتهای آنهاست.

11.  الف ) از برقرار کردن استانداردهای کمی برای تولید در سطح کارخانه  خودداری کنید و در عوض " رهبری " را جایگزین این روش سازید.

  11.  ب ) از بکارگیری روش مدیریت بر اساس هدف گذاری ( MBD ) پرهیز کنید. از شیوه های مدیریت بر اساس ارقام و هدفهای کمی اجتناب ورزید و به جای آن از شیوه رهبری استفاده کنید.

12  . الف ) موانع و مشکلاتی را که باعث می شود تا کارگر از کاری که انجام می دهد رضایت خاطر نداشته باشد، از میان بردارید. باید مسئولیت سرپرستان، از مراقبت صرفا" " کمی " به توجه " کیفی " تغییر پیدا کند.

12 .  ب ) سدها و موانعی را که باعث می شود مدیران و مهندسان از انجام کارها و وظایف خویش رضایت خاطر نداشته باشند، از بین ببرید، به این معنی که از مقایسه و ارزیابی افراد خودداری ورزید و ارزیابی مشاغل را بکلی حذف کنید.

13 .  یک نظام آموزشی و خودبهسازی جدی و قوی به وجود آورید.

14 . ترتیبی فراهم کنید که همه در این دگرگونی مشارکت داشته باشند. زیرا دگرگونی در مدیریت، کار تمام افراد سازمان است نه کار یک فرد یا    گروه.

 • نظرات() 
 • یکشنبه 31 اردیبهشت 1396

  کسب و کارهای کوچک و البته نوپا در ابتدای شروع فعالیت بیش از هر چیز دیگری به راهنمایی نیاز دارند و لازم است که اطلاعات لازم در مورد بهره وری، استفاده از ایمیل، انجام امور مختلف و نحوه جذب سرمایه در اختیار آنها قرار داده شوند.

  در ادامه این مطلب قصد داریم مجموعه ای از نکات کلی در این رابطه را در اختیارتان قرار دهیم. البته هیچکدام از این موارد نمی توانند جهان شمول باشند با این همه، عملیاتی کردن آنها در استارتاپ ها می تواند نتایج خوبی را دنبال داشته باشد.

  بهره وری

  time-management

  1- کارهایتان را اولویت بندی کنید و تنها مواردی که اهمیت دارند را انجام دهید. از اشتغال به امور مختلف و مداخله در همه بخش ها بپرهیزید و به آن دسته از کارکنانی که تاثیری در کسب و کارتان ایجاد نمی کنند «نه» بگویید.

  2- یک اصل مهم: وقتی همه چیز اهمیت دارد، هیچ چیز مهم نیست. اولویت های مختلف خود را به سه سطح طبقه بندی کنید و نخست موارد مربوط به سطح یک را انجام دهید.

  3- از انتخاب اهداف مبهم برای خود خودداری نمایید. تنها موارد روشن و شفاف را برای هک رشد در نظر بگیرید و در صدد اجرایشان برآیید.

  4- هیچگاه کارهای جدید را در ابتدای لیست اولویت هایتان قرار ندهید و آنها را به انتهای لیست امور در انتظار برای انجام بیافزایید. نخست کارهایی را به اتمام برسانید که در حال انجامشان هستید.

  5- یک جدول زمانی برای خود در تقویم تان بسازید. برای تماس های تلفنی، نشست ها،ایمیل ها، خانواده و ورزش خود زمان مشخصی را تعریف کنید.

  6- اگر کاری در این جدول ذکر نشده انجامش ندهید. تصور نکنید که برای انجام کارهای ذکر نشده در جدولتان نیز زمان خواهید داشت.

  7- مشخص کنید که برای انجام هر کار به چه میزان زمان نیاز دارید و پس از اتمام آن فعالیت، زمان واقعی را بر اساس پیش بینی و واقعیت تعریف نمایید.

  8- پیش از شروع هفته کاری جدید، نگاهی به فعالیت هایی که قرار است انجام دهید بیاندازید تا برای انجام کار آماده باشید.

  9- از کاربرد کانال های ارتباطی موازی بپرهیزید.

  10- از سرویس های پیام رسان متنی و چت استفاده نکنید چراکه این سرویس ها، بهره وری شما را به میزان زیادی پایین می آورند و مانع از انجام فعالیت هایتان می شوند. برای زمان خود و وقت اعضای تیم تان ارزش قائل شوید.

  12- از جلسات تیمی برنامه ریزی نشده بکاهید. گاهی اوقات خوب است که کارکنان را به اتاق کنفرانس دعوت کنید تا از نظرات آنها برای همفکری استفاده کنید اما در نظر داشته باشید که از طولانی کردن بیش از اندازه این جلسات خودداری نمایید.

  13- برای جلسات و نشست های تیمی خود بازه زمانی مورد انتظار و محدوده تعیین کنید. معمولا یک ساعت جلسه کفایت می کند و حتی اگر زمان آنها را به نیم ساعت هم تقلیل دهید بهتر است مگر آنکه هدف از برگزاری جلسه هم فکری و یافتن راهکار برای یک موضوع باشد که در این صورت نیز بهتر است طول آن را به بخش های کوتاه تر تقسیم کنید.

  14- بهره وری کارکنان خود را در نظر داشته باشید و سعی نکنید که مرتبا کار جدیدی را در ابتدای لیست وظایفشان قرار دهید. این مساله معمولا در مورد مدیر عامل ها رخ می دهد که دوست دارند کارمندشان در کمترین زمان ممکن کاری را برای آنها انجام دهند. در نظر داشته باشید که تسلسل تعداد زیادی کار کوچک می تواند اثرات مخربی بر اعضای تیم خصوصا مهندسان بگذارد.

  17- مطمئن شوید که در طول شبانه روز، خواب کافی دارید و مراقبت نشانه های تحلیل رفتن بدن خود باشید.

  ایمیل

  workpoint_products_typeproduct02_ny_3

  1- اگر نتوانید مدیریت ایمیل های خود را در دست بگیرید مطمئنا برعکس این اتفاق برای شما رخ میدهد.

  2- ایمیل تان را در تمام طول روز باز نگه ندارید و از رفرش کردن یا چک کردن مرتب آن برای مشاهده ایمیل های جدید خودداری نمایید. ساعات خاصی را برای بررسی ایمیل های متفاوت تخصیص دهید.

  3- در مواقع نیاز اسامی گیرنده های خاص را در CC قرار دهید و در این کار استاد شوید. از CC کردن غیر ضروری افراد خودداری کنید و از همکارانتان بخواهید در مواردی که نیازی به انجام این کار نیست شما را در CC قرار ندهند. این مساله خصوصا در مورد مدیر عامل ها صدق پیدا می کند که دوست دارند در جریان همه امور قرار بگیرند.

  4- در کاربرد کادر BCC استاد شوید و افرادی که دوست ندارند نامشان در لیست دریافت کنندگان ایمیل دیده شود را در این بخش قرار دهید. به دیگران یاد دهید نامتان را در موارد نیاز در این بخش قرار دهند و همین مساله را در هنگام پاسخگویی دسته جمعی به ایمیل ها نیز در نظر داشته باشند.

  5- از امضای خود با دقت استفاده کنید: صرفا اطلاعات مرتبط و مورد نیاز را در داخل امضایتان قرار دهید و از کاربرد بی دلیل لوگو و عکس های مختلف در آن خودداری نمایید. این تصاویر سنگین هستند و معمولا فیلتر می شوند.

  6- در کوتاه کردن ایمیل های خود تبحر پیدا کنید و در هر کدام از آنها تنها دو یا سه پاراگراف را بگنجانید و سپس بررسی کنید که ایمیل تان در صفحه موبایل چه شمایلی دارد. از کمترین تعداد کلمات در داخل این نامه ها استفاده نمایید.

  7- از کپی کردن و چسباندن محتوی کپی شده در داخل ایمیل ها خودداری نمایید. اینکه تعداد ایمیل هایتان کمتر باشد و در عوض محتوی آن با فکر نوشته شده باشد بهتر از ارسال بی رویه و زیاد آنهاست.

  درخواست برای آشنایی


  7- از ارسال ایمیل های سرد و خشک بپرهیزید و در عوض تلاش کنید با استفاده از شبکه خود اطلاعات کافی را در مورد افراد تازه پیدا کنید.

  8- سعی کنید شبکه ارتباطی تان در لینکدین را مرتبا توسعه داده و با افراد تازه ای آشنا شوید.

  9- با خواندن پروفایل های مختلف کاربران لینکدین تلاش کنید فرصت های کاری تازه ای را برای استخدام، جذب سرمایه گذار و غیره پیدا کنید. بهتر است در هر پروفایل زمان بیشتری را صرف نمایید تا با پیشنیه فرد مورد نظرتان بیشتر آشنا شوید. با افرادی ارتباط برقرار کنید که حوزه فعالیت شان به شما مربوط می شود. همچنین با بهترین مشاور هک رشد اشنا شوید.

  زمانبندی جلسات


  1- برای شرکت در جلساتی که در داخل تقویم خود مشخص کرده اید، زمان مناسب را در نظر بگیرید.

  2 برای برگزاری هر جلسه همیشه سه تا چهار زمان مشخص را بر حسب نوع آن تعیین کنید و سپس آن را در وقت زمانی خالی قرار دهید.

  3- اگر قصد دارید با فردی ارتباط برقرار کرده و آن شخص بیش از اندازه پر مشغله است، انعطاف به خرج دهید و سعی کنید با ایجاد تغییر در جدول زمانی خود وقتتان را با آن فرد انطباق دهید.

  4- اگر فردی برای شرکت در جلسه موافقت کرد، بلافاصله زمان های معین در نظر گرفته شده برای آن را جلسه را پیشنهاد دهید و از آنها نخواهید که زمان مورد نظرشان را به شما پیشنهاد هند.

  در جلسات


  1- دیر نکنید. این کار بی احترامی تلقی می شود و حتی سعی کنید کمی زودتر از زمان اعلام شده در جلسه حاضر شوید.

  2-جلسه را بیش از اندازه ای که نیاز است طول ندهید.

  3- از صحبت کردن در مورد امور نامرتبط خودداری کنید. البته صحبت در رابطه با این امور برای یک مدت کوتاه کفایت می کند.

  4- هدف جلسه را بشناسید و دقیقا به موضوع اصلی بپردازید.

  5- از مطرح کردن خواسته هایتان نترسید اما بیش از اندازه صریح هم عمل نکنید و سعی داشته باشید به شیوه ای ملایم آن را مطرح نمایید.

  6- شرکت کنندگان در جلسه، انگیزه ها و علایق آنها را بشناسید.

  7- متکلم وحده نباشید و سعی کنید به حرف های دیگران هم گوش دهید. اغلب مراودات کاری به صحبت کردن مربوط نمی شوند و درعوض بخش زیادی از آنها به شنیدن می گذرد. صحبت های دیگران را قطع نکنید و سعی داشته باشید به حرف هایشان گوش دهید و در پایان اگر سوالی برایتان پیش آمد مطرح کنید.

  8- اگر جواب آن فرد به سوال شما منفی است، علت را جویا شوید و سپس به ادامه بحث بپردازید.

  9- وجهه خوب خود را به حاضران نشان دهید و با درک نیازها سعی کنید که کالا و خدمات خود را به فروش برسانید.

  10- اغلب جلسات را به صورت شفاف به اتمام برسانید و در انتها گام های بعدی را پیشنهاد دهید و از طریق ایمیل، تماس تلفنی، جلسه و یا هر وسیله دیگری که امکان دارد، مراحل بعدی را دنبال کنید. • نظرات() 

 • آخرین پست ها


  نویسندگان  آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :


  ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

  شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو